BEZPŁATNA KONSULTACJA

32 302 96 80

BIAŁE CERTYFIKATY - KOMPENDIUM WIEDZY

Świadectwa Efektywności Energetycznej, znane także jako „Białe Certyfikaty”, stanowią potwierdzenie planowanej oszczędności energii, osiąganej dzięki realizacji działań poprawiających efektywność energetyczną. Świadectwo Efektywności Energetycznej może zostać przyznane każdemu, kto zamierza zrealizować inwestycję mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej minimum o 10 TOE (ton oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.
Białe Certyfikaty są urzędowym potwierdzeniem Twoich oszczędności.

 

Świadectwa Efektywności Energetycznej posiadają wartość materialną i są produktem giełdowym, którymi obraca się na Towarowej Giełdzie Energii. Są to tzw. prawa majątkowe, które mogą być sprzedane, a uzyskana kwota stanowi przychód przedsiębiorstwa. Istnieją podmioty ustawowo zobligowane do odkupywania Białych Certyfikatów. Białe Certyfikaty kupują m.in. firmy energetyczne oraz inne podmioty, które mają ustawowy obowiązek poprawiania efektywności energetycznej. Został on na nie nałożony, ze względu na ogólnopolski cel oszczędności energii do 2030 roku zapisany w ustawie o efektywności energetycznej. Zgodnie z nim, do końca 2030 roku Polska ma zaoszczędzić 5580 tys. ton toe.

 

Świadectwa efektywności energetycznej reguluje ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r., która określa definicję tego rozwiązania, a także opisuje cały mechanizm działania, w tym sposób pozyskiwania oraz sprzedaży.

Czym są Białe Certyfikaty?

Podmioty, które mogą wnioskować o wydanie świadectwa efektywności energetycznej określone zostały w przepisie art. 20 ust. 3 Ustawy o efektywności energetycznej (t.j. Dz.U. 2021 poz. 2166). Są to m.in jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki prywatne, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, spółki państwowe, instytucje państwowe aż po jednostki samorządu terytorialnego – urzędy, gminy itp.

Świadectwo efektywności energetycznej może zostać przyznane każdemu, kto zamierza zrealizować inwestycję mającą na celu zwiększenie efektywności energetycznej minimum o 10 toe (ton oleju ekwiwalentnego) w ciągu roku.

 

Kto może uzyskać Białe Certyfikaty?

Pierwszym krokiem do pozyskania Białych Certyfikatów jest wykonanie audytu efektywności energetycznej dla wybranej inwestycji. Raport z audytu stanowi załącznik do wniosku o ich wydanie.  O Białe Certyfikaty należy wnioskować PRZED rozpoczęciem planowanej inwestycji. Za rozpoczęcie inwestycji uznaje się podpisanie umowy z wykonawcą modernizacji. 
4Edu sp. z o.o. zajmuje się kompleksowo procesem pozyskania Białych Certyfikatów – od audytu, przez przygotowanie wniosku i wszystkich załączników do wniosku, weryfikację audytu i uzupełnianie załączników do potwierdzenia realizacji projektu w URE, poprzez sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii.

Co zrobić aby uzyskać Białe Certyfikaty?

Proces rozpoczyna się od audytu efektywności energetycznej, który jest niezbędnym załącznikiem do wniosku o ich wydanie. Wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji. Za rozpoczęcie inwestycji uznaje się podpisanie umowy z wykonawcą modernizacji.

Uwaga! Zakup gruntu pod planowaną realizację, wykonanie projektu modernizacji,a także ogłoszenie przetargu w celu wyłonienia wykonawcy nie jest uznawane za rozpoczęcie modernizacji.

Po złożeniu wszelkich potrzebnych dokumentów można rozpocząć realizację zaplanowanych przedsięwzięć modernizacyjnych.
W ciągu 45 dni od zakończenia realizacji inwestycji, wnioskodawca, składa do Prezesa URE wniosek o zakończeniu inwestycji. Przy dużych oszczędnościach (powyżej 100 TOE) po zakończeniu prac modernizacyjnych przeprowadza się ponowny audyt, który ma potwierdzić, że rzeczywiście osiągnięto prognozowaną wcześniej oszczędność energii. Ostatecznie, po zatwierdzeniu wniosku przez Prezesa URE, Białe Certyfikaty są rejestrowane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), gdzie zyskują wartość rynkową i mogą zostać sprzedane. 4Edu sp. z o. o. zajmuje się kompleksowo procesem pozyskania Białych Certyfikatów – od audytu, przez przygotowanie wniosku i wszystkich załączników  do wniosku, weryfikację audytu
i uzupełnianie załączników do potwierdzenia realizacji projektu  w URE, poprzez sprzedaż na Towarowej Giełdzie Energii.

 

 

Całą procedurę przeprowadzamy za inwestora! Od audytowania aż po współpracę z Domem Maklerskim. To nie tylko przyspieszy cały proces, ale też odciąży Ciebie lub Twoich pracowników z zadań wykraczających poza codzienne obowiązki

 

Białe Certyfikaty "Krok po kroku"

Listę przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, za które można ubiegać się o wydanie Białych Certyfikatów, określa art. 19.1 Ustawy o efektywności energetycznej oraz Obwieszczenie Ministra Energii z dnia 23 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej (M.P. 2016 poz. 1184) oraz po zmianach z dnia 30.11.2021 (M.P. 2021 poz. 1188) . Należą do nich, m.in.:

1) izolacja instalacji przemysłowych;

2) przebudowa lub remont budynku wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi;

3) modernizacja lub wymiana:

  • oświetlenia,
  • urządzeń i instalacji wykorzystywanych w procesach przemysłowych lub w procesach energetycznych lub telekomunikacyjnych lub informatycznych,
  • lokalnych sieci ciepłowniczych i lokalnych źródeł ciepła.

4) odzyskiwanie energii, w tym odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych;

5) ograniczenie strat związanych z poborem, przesyłaniem lub dystrybucją energii:

  • związanych z poborem energii biernej,
  • sieciowych związanych z przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej lub gazu ziemnego,
  • na transformacji,
  • w sieciach ciepłowniczych,
  • związanych z systemami zasilania urządzeń telekomunikacyjnych lub informatycznych;
  • związanych z magazynowaniem i przeładunkiem paliw ciekłych

 6)  stosowanie, do ogrzewania lub chłodzenia obiektów, energii wytwarzanej w instalacjach odnawialnego źródła energii, ciepła użytkowego w wysokosprawnej kogeneracji

 

Szczegółowy wykaz przedsięwzięć znajduje się TUTAJ 

 

Białe Certyfikaty wspierają oszczędność energii, ale nie można ich łączyć z każdą formą dofinansowania, np. premią termomodernizacyjną z BGK. Nie przysługują także na projekty OZE, jak fotowoltaika. Wnioski powinny dotyczyć jednego rodzaju inwestycji, ale można łączyć je z różnych lokalizacji, np. modernizację źródeł ciepła w kilku oddziałach firmy.

Za jakie modernizacje można uzyskać Białe Certyfikaty?

Zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy, świadectwo efektywności energetycznej nie przysługuje dla przedsięwzięcia lub przedsięwzięć tego samego rodzaju służących poprawie efektywności energetycznej:

1)  jeżeli na ich realizację przyznano:

a) premię termomodernizacyjną w rozumieniu ustawy z dnia 21 listopada 2008 r.o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków,

b) pomoc inwestycyjną, w przypadku gdy przyznanie tego świadectwa spowoduje przekroczenie dopuszczalnej wysokości pomocy publicznej na to przedsięwzięcie lub te przedsięwzięcia, przyjmując, że wartość praw majątkowych wynikających z tych świadectw stanowi iloczyn kwoty 1500 zł za tonę oleju ekwiwalentnego oraz ilości energii finalnej, planowanej do zaoszczędzenia średnio w ciągu roku, w wyniku realizacji przedsięwzięcia;

2) jeżeli w wyniku ich realizacji uzyskuje się oszczędność energii w ilości mniejszej niż 10 ton oleju ekwiwalentnego średnio w ciągu roku;

3) określonych w oświadczeniu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy;

4) zrealizowanych w celu wypełnienia obowiązków, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 3.

Ponadto w myśl art. 20 ust. 2a ustawy, przepisu art. 20 ust. 2 pkt 1 nie stosuje się do przedsięwzięć niskoemisyjnych, o których mowa w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Przesłanki uniemożliwiające wydanie świadectwa efektywności energetycznej

Firma 4Edu Sp. z o.o. od lat pomaga pozyskać Białe Certyfikaty dla przedsiębiorców na terenie całej Polski. Przygotowujemy wszystkie prace na zasadzie - PROWIZJA OD SUKCESU (tzw. success fee).

Niczym Państwo nie ryzykujecie - "nie ma sukcesu, nie ma kosztów".

Koszt usługi jest uzależniony głównie od trudności wykonania Audytu Efektywności Energetycznej, który jest podstawą do pozyskania świadectw oraz ilości (toe) pozyskiwanych certyfikatów.  

Jaka jest cena usługi pozyskania Świadectwa Efektywności Energetycznej?

0

32 302 96 80

793 999 040

Licznik wejść: